Çalışma Saatlerimiz

Hafta İçi : 09:00 - 19:00

Cumartesi : 09:00 - 18:00

Check Up / Blog

Check Up Programı

  • Günümüz modern hekimliğinde hastalıkların ortaya çıkmasını beklemek ve tedavi etmek yerine, hastalıkları henüz klinik belirti vermeden tespit etmek ve canlıda herhangi bir bozukluk oluşmada önlemek amaçlanmaktadır.

  • Bu anlamda beşeri hekimlikte olduğu gibi veteriner hekimlikte de check-up programlarının önemi her geçen gün artmaktadır. Unutulmaması gereken en önemli konu kedi ve köpek metabolizma hızının insandan 6-7 kat daha fazla olmasıdır, bu durumda hastalıklar çoğu kez hızla ortaya çıkmakta ve seyri hatta iyileşme süreci daha hızlı gerçekleşmektedir. Veteriner hakimlikte her yıl yapılan check-up insanlarda yaklaşık olarak her 5 yılda bir yapılan check-up lar gibidir.

  • Veteriner hekimlikte özellikle, kanser, kalp, endokrin ve metabolik hastalıkların görülme sıklığının artmaya başladığı 6 yaş ve sonrasında senelik check-uplar petlerin sağlıklarının korunmasında yapılabileceken önemli ve etkili girişimdir.

  • Check-uplar sayesinde canlının hayatını tehdit edecek ve/veya yaşam kalitesini olumsuz etkileyecek pek çok patolojik oluşum henüz hastalık aşamasına gelmeden (klinik belirti vermeden) anlaşılmakta ve önlem alınabilmektedir.

Vet. Hekim Mustafa DÜLEK